Sviatosť zmierenia

Svätá spoveď patrí tematicky medzi úvodné stretka prípravy. Po minulé roky sme sa snažili tejto téme venovať viac po praktickej stránke a iba s malým dôrazom na sväté písmo. Tento rok sme náš prístup „prekopali“. Novinkou je aj prítomnosť kňaza počas celého stretka. Paradoxne to viac uvoľnilo atmosféru a birmovanci nás príjemne prekvapili svojou otvorenosťou.

Modlitba na úvod

Brat Ondrej prekvapil nás aj birmovancov výrokom: „Skúsme sa každý pomodliť vlastnými slovami.“ Birmovanci a modliť sa vlastnými slovami?, prinajmenšom nepravdepodobné. Po Ondrovom úvode a Martinkinej modlitbe (spoluanimátorka) sa však s modlitbami birmovancov roztrhlo vrece. Super a táto otvorená atmosféra ostala až do konca.

Téma

Prezentáciu začíname Božím slovom o tom ako nás Pán pozýva vrátiť sa k nemu a ako veľmi chce nás mať pri sebe.

Pokračujeme takto viacerými citátmi – ktoré nájdete na stránke dku. Prechádzame definíciou hriechu a pri reči o význame slova „hrešiť“ – netrafiť cieľ, sa zapája brat Ondrej a rozvíja viaceré súvisiace myšlienky.

Spomíname aj vlastnosť hriechu vzdialiť nás od Pána. Typickým príkladom je Adam schovávajúci sa v raji.

Prípravu na sv. spoveď birmovanci ovládajú a tak okrem modlitby k DS nemáme moc čo doplniť.  Spomíname tu však možnosť zapisovať si hriechy do telefónu a byť tak stále v pohotovosti, nie len pár hodín pred spoveďou.

Počas témy sa pýtajú birmovanci brata Ondreja rôzne otázky. Napr. ako dlho si pamätá hriechy, ktoré počuje (údajne ich hneď zabúda).

Spomíname aj prípad kňaza Jána Nepomuckého, ktorý kvôli spovednému tajomstvu obetoval vlastný život a taktiež nevynecháme ani deväť prvých piatkov. Tu sa zdvihne ruka jednej birmovankine a oznámi nám, že už to má za sebou. Ako animátor, ktorý o tom hovorí už siedmi rok, sa cítim zahanbene ?

Prezentácia má síce 12 slajdov, dostaneme sa však iba po 11ty, viac nestihneme. Vďačíme za to najmä živej diskusii a vstupom brata Ondreja do témy, ktoré ju posúvajú tým správnym smerom.

Aktivita

Aké by to bolo stretko bez aktivity. Tú nám vhodne padne dátum: 5. december a teda na záver stretka počas modlitby nachystáme (skoro tajne) birmovancom Mikuláša. Svätý Mikuláš birmovancom prinesie kinder vajíčko a list od Pána Boha (pre dievča a pre chlapca). Sú prekvapení a majú radosť. Vyšlo to.

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *