Duchovná obnova

Po minuloročnom úspechu, sme sa rozhodli znova obohatiť prípravu na birmovku o duchovnú obnovu

Ako sa na ňu pripraviť a ako prebiehala ta naša, sa dozviete v tomto príspevku.

Výber miesta a duchovné vedenie

Duchovná obnova potrebuje pre svoj priebeh pokojné miesto, kde si bude človek môcť oddýchnuť od bežných starostí domáceho prostredia. Vhodné miesto je napríklad chata v blízkosti lesa alebo miestna fara v dedinke. Dôležité je pritom aby to nebolo príliš blízko domáceho prostredia, ale zároveň aby ani cestovanie tam netrvalo večnosť.

Prípadne môžete zvoliť opačný postup a najprv vybrať duchovné vedenie – kňaza, či rehoľnú sestru, brata a nechať si výber miesta poradiť od nich.

Tento postup sme zvolili aj my a kontaktovali sme preto najprv nášho známeho p. farára z Kútov, Františka. Ten nám ihneď ponúkol miesto na svojej fare. Keďže sú Kúty od Pezinka vzdialené iba niečo viac ako hodinu cestu vlakom, nepremýšľali sme nad tým dlho a vybrali sme sa tam. 

Program duchovnej obnovy

Program je potrebné pripraviť dostatočne dopredu a to na spoločnom stretku animátorov, ktorí sa duchovnej obnovy zúčastnia. Na obnove nesmie samozrejme chýbať duchovný program v podobe prednášok, adorácie a svätej spovede. Sprievodný program tvoria hry, výlety do prírody, nakupovanie potravín, spoločné varenie alebo pozeranie filmu.

Draft programu duchovnej obnovy následne animátori prejdú s duchovným vedením. Pre inšpiráciu, takto vyzeral program našej duchovnej obnovy:


Piatok, 6. Marec 2020

16:00 Stretnutie na vlakovej stanici

Birmovanci postupne prichádzajú a rovno ich smerujeme kúpiť si lístok na vlak. Tento čas zároveň využívame na prvotné zoznámenie s birmovancami z iných stretiek, ktorým termín DO ich stretka nevyhovuje. Je to čas aj na zvítanie sa s rodičmi.

16:15 Sme vo vlaku

Vlak odchádza zo stanice a my sa usádzame vo vozni blízko seba. Birmovanci si majú veľa čo povedať a tak sa my animátori usádzame do samostatnej priehradky vo vlaku.

17:50 Kúty

Po príchode do Kútov si rýchlo odkladáme veci na faru a presúvame sa do neďalekého kostola na prvú svätú omšu duchovnej obnovy.

18:00 Svätá omša

František nás počas omše privíta vo farnosti a birmovancov si ihneď získava prepracovanou kázňou. Po skočení sv. omše ostávame v kostole a následne sa spolu s Františkom presúvame na faru.

19:00 Večera

O siedmej sme už všetci poriadne hladný a tak sa vrhneme na večeru. Príprava je jednoduchá, každý zje to čo si priniesol.

Ihneď po večeri si rozdelíme izby a pripravíme matrace na ktorých budeme spať.

20:00 Zoznamovačka / Úvodná hra

V našom prípade sme tvorili skupinku pomiešanú z troch stretiek. Preto sme na úvod zvolili túto sympatickú zoznamovačku. Za jej nápad vďačíme ešte z predošlého roku dievčatám zo spoločenstva LSG.

21:00 Prednáška

Po tom čo sa dohráme, prichýstame spoločenskú miestnosť na prednášku. František nám tento rok porozprával niečo o úcte k Pánovi a vysvetlil nám význam adorácie. Po prednáške sa pomaly začíname dávať spať.

23:00 Ide sa spať

Nahnať birmovancov do spacákov dá poriadne zabrať. Prvý večer to však ešte ako tak ide ? Na fare máme spolu tri izby. Dievčenská, ktorá sa počas dňa premieňa na spoločenskú. Chlapčenská, ktorá inak slúži ako múzeum Adreja Randlinského a malá izbička s klavírom, kde sa síce nespí ale birmovanci v nej milujú počas dňa tráviť čas.

00:00 Zhasíname svetlá

My animátori spíme spolu s birmovancami a dohliadame aby bolo všetko s kostolným poriadkom. Tento rok však máme prémiovú skupinku a okrem vyspevovania dievčat po zhasnutí svetla, nemusíme v noci dokopy nič riešiť ?

Sobota, 7. Marec 2020

7:00 Budíček

Uplynulú noc sme my chalani nedopatrením sľúbili, že dievčatám ráno pripravíme raňajky. Chlap však svoje slovo dodrží a preto skoro ráno opúšťame naše teplé spacáky a vyrážame na nákup do miestneho Tesca. Birmovanci sa správajú mimoriadne dospelo a berú túto úlohu vážne. Dievčatá si rozkázali palacinky so šľahačkou a jahodami a tak úpenlivo behajú po obchode a zháňajú všetky potrebné ingrediencie. Animátori zase hľadajú všetko potrebné na prípravu obedu a večere.

8:30 Raňajky

Kuchyňa na fare toho ukrýva v sebe veľa, no správnu panvicu na palacinky tam nenájdete. A tak sa mení naša príprava raňajok na boj. Postupne sa za panvicou striedajú najprv chalani a potom dievčatá. Hero of the day je však animátorka Martinka, ktorá dokáže niekoľko excelentných palaciniek vyčarovať.

My chalani zatiaľ dáme variť párky, aby sme neumreli hladom.

Každopádne sa pri tejto aktivite zabavíme a dobre pokecáme.

10:00 Prednáška – Miško Nižnanský, Rád sv. Pavla Prvého Pustovníka (Pavlíni)

František vybavil na prvú sobotnú prednášku zaujímavého hosťa, Miška Nižnanského, pavlína zo Šaštína. Vyrozpráva nám príbeh, svojho na zážitky bohatého, života a cestu, ktorú prešiel od neveriaceho až k vstupu do rehole. Skvelá prednáška.

11:30 Silencium

Prednášku zakončíme odobratím telefónov a rozdaním sympatických notesov z IKEI. Vysvetlime birmovancom, že nasleduje dvoj-hodinové silencium, počas ktorého musia byť ticho a svoje myšlienky si môžu zapísať, prípadne nakresliť do notesu. Sľubujeme si od toho premýšľanie nad Michalovou prednáškou, ale aj zahĺbenie sa do seba.

My animátori zatiaľ odchádzame pripraviť obed. Soté s ryžou a vyprážaný syr s hranolkami.

13:30 Obed

Birmovanci vydržali byť ticho tak max 1 hodinu, ale aj to sa počíta. Animátorom sa obed vydaril a špeciálna pochvala patrí animátorovi Palimu, ktorý pripravil znamenité kuracie soté. Všetko zjeme a rozdáme naspäť telefóny.

14:30 Výlet do prírody

Birmovancom sa do žiadnej prírody ísť nechce a našu cestu ku rieke Vltava najprv ofrflú. Nakoniec sú však veľmi radi že išli. Po ceste sa rozprávajú, fotíme sa a hlavný highlight je prechod ponad diaľnicu D2, kedy kývame kamionistom a oni kývajú a trubia naspäť nám.

Zrazu sa tu objaví František s autom a zoberie niekoľkých birmovancov, ktorým sa už nechce kráčať na faru. Super načasovanie.

18:00 Prednáška – Luky

Po príchode si dáme krátky oddych a onedlho sa už opäť stretávame v spoločenskej miestnosti. Tentokrát nám niečo o svojom živote a Božích zásahoch v ňom porozpráva Luky, miestny chalan z Kútov. Luky ma štýl a svojou záhoráčtinou si hneď všetkých získa. Ďalšia skvelá prednáška.

19:30 Svätá omša

Sobotná svätá omša je súkromná. Spoločnosť v kostole nám však robí spoločenstvo LSG, ktoré aj tento rok veľkodušne prijalo pozvanie a prišlo nám zahrať a doprevádzať sv. omšu a nasledujúcu adoráciu piesňami.

Adorácia doprevádzaná osobnými prosbami a poďakovaniami je vrchol dnešného dňa. František ju zbytočne nenaťahuje zruba po polhodinke ukladá živého Ježiša naspäť do oltáru.

21:00 Večera

Birmovanci sú už v tomto bode poriadne hladní a preto sa ihneď presúvame do kuchyne, kde varíme večeru – špagety + hranolky. Spoločnosť nám robí Luky a LSG. Po jedle sa len tak zapráši a my rozmýšľame čo ďalej. Na film je už asi neskoro a tak pozývame birmovancov na partičku hry Alias.

00:00 Ide sa spať

Dnes je birmovancov dostať do spacákov oveľa ťažšie. Nakoniec to však zvládneme a krátko po jednej hodine zaspávame. Bol to dnes dlhý deň no stál za to!

Nedeľa, 8. Marec 2020

8:30 Raňajky

Večer sa im nechce spať, ráno zase hore vstať. Birmovancom sa zo spacákov vôbec nechce vystrčiť nohy. Našťastie sa nám ich podarí dostať von a zhruba okolo pól deviatej sa schádzame na raňajkách. Dnešné raňajkové menu tvorí praženica, párky a všetko ostatné čo ešte ostalo z predošlého dňa.

9:30 Upratovanie + Svätá spoveď

Paralelne s upratovaním prebieha svätá spoveď. František ponúka birmovancom túto možnosť a niekoľko z nich ju využije. Ostatní zatiaľ vysávame, zametáme a snažíme sa všetko vrátiť do pôvodného stavu.

10:30 Svätá omša

Naša posledná svätá omša je v znamení prvých opatrení proti vírusu COVID-19. František v kázni kladie dôraz na to, aby sme pri tom všetkom nezabudli na svojho ducha. Veď čo nám ostane na konci nášho života? Okrem duše a viery v Pána, vlastne nič.

Spoločnosť nám robí aj obraz sv. Róchusa, patróna chorých a bojovníka proti moru. František nám rozpovie jeho zaujímavý život, ktorý bol plný pokory.

12:00 Obed

Už zbalení a pripravení na odchod otvárame dovezenú pizzu. Je to skvelý nápad, žiadne varenie ani riad a veľmi si pochutíme.

12:30 Cesta domov

Lúčime sa s Františkom, urobíme si spoločnú foto a vydávame sa na pochod k 2km vzdialenej miestnej železničnej stanici. Cesta vlakom ubieha rýchlo a začína sa dostavovať únava s predchádzajúcich dní. Dievčatá vo vlaku nahrávajú videá na sieť Tik-Tok a my animátori sa chcieť nechcieť stávame ich súčasťou.

V Bratislave nás čaká prestup. Niektorí birmovanci sa tu odpájajú a prichádzajú si pre nich ich rodičia.

Po príchode do Pezinka sa rozlúčime a s pocitom Duchom Svätým naplnenej obnovy sa poberáme každý domov.  

Zhodnotenie

Tak to bola v skratke naša tohtoročná duchovná obnova. Mali sme šťastie. Kvôli Covid-19 sme boli jediné stretko vo farnosti, ktoré ju tento rok absolvovalo.

Aj tento rok sa nám duchovná obnova vydarila a odporúčame ju všetkým stretkám.

Ak máte tipy na dobrú duchovnú obnovu, osvedčený program či aktivitu, dajte vedieť prostredníctvom komentára alebo na adrese info@birmoanimator.sk.

Naše tipy

  • Večeru na prvý deň si prinesie každý sám
  • Animátori zoberú hry – Aktivity, Alias a podobne
  • Myslieť na darček pre birmovancov, napríklad notes a pero, ktorý využijú napr. počas silencia

Istotne sa nájde aj viac dobrých tipov, dopíšeme…

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *