Virtuálne stretko

Súčasná situácia ohľadom vírusu COVID-19 zasiahla aj prípravu na birmovku. Najprv to vyzeralo na dvoj-týždňové prázdniny, neskôr ako mesačná pauza a teraz stojíme v tuneli a nevidíme koniec.

Bola by škoda nechať stretko zapadnúť prachom. Preto sme sa rozhodli, podobne ako školy, prejsť na online formát.

Ako také stretko vlastne vyzerá sa dozviete v tomto článku.

Tento príspevok budeme aktualizovať. Viac online stretiek = viac skúseností.

🙂

Ako na to

Budete potrebovať samozrejme počítač alebo telefón. Ako aplikáciu odporúčam použiť ZOOM. Dôvodov je niekoľko:

  • Je zadarmo pre neobmedzený počet účastníkov po dobu 40 minút (Možno vďaka momentálnej situácii, sa tento časový limit na poslednom stretku neuplatnil)
  • Jednoducho ho nainštalujete a vytvoríte meeting
  • Časť birmovancov ho pozná zo školy, nebudú mať preto problém s ním pracovať
  • Hovor viete nahrávať. Čo môže byť fajn pre niekoho, kto sa nemohol pripojiť a chcete mu nahrávku poslať neskôr, aby aspoň takto pochytil niečo z témy stretka.

Na prvom stretku nám trvalo cca. 15 minút, kým si ZOOM všetci nainštalovali a navzájom sme sa všetci počuli. Samozrejme, dalo by sa to zvládnuť aj za kratší čas, ale v technike sa vždy nejaký ten problém nájde 🙂

Naše prvé virtuálne stretko 🙂

Pravidlá

  • Nie každý birmovanec je OK s tým, že si má zapnúť kameru. Netreba ich do toho nútiť, práve naopak, podporte ich slobodnú voľbu, aby sa cítili na stretku komfortne.
  • Všeobecné pravidlo je, že ak práve nerozprávaš, tak sa daj MUTE. Inak môže spätná väzba rušiť ostatných.

Program online stretka

Túto časť potrebujeme vyladiť a potešíme sa akémukoľvek nápadu z vašej strany.

Naše prvé online stretko sme začali tým, že každý povedal niečo o tom, ako sa má. Táto časť je v zásade identická s klasickým stretkom a môžeme ju nazvať online zdieľaním. Birmovanci sú radi, že sa môžu opäť počuť a vidieť.

Počas hovoru som neustále zdieľal svoju obrazovku. Napríklad aj s týmto slidom.

Snažíme sa birmovancov upozorniť aj na novinky vo farnosti – napr. online sväté omše, či možnosť ako sa vyspovedať a prijať sv. prijímanie.

Po tomto úvodnom pokeci, je časť prejsť na tému. Tu treba byť kreatívny a prerobiť svoje zaužívané postupy/prezentácie tak, aby boli čo najviac interaktívne. Toto zatiaľ nemáme zvládnuté. Preto sme naše online stretká začali aktivitou „Spoznaj svojho svätého“.

V krátkosti sa jedná o to, že na každé stretko si dvojica birmovancov pripraví prezentáciu o svojom svätom, podľa ktorého si neskôr určí svoje birmovné meno. Toto nie je záväzné, ale za uplynulé roky sa nám potvrdilo, že väčšina birmovancov si za svoje birmovné meno zvolila práve meno svätého, o ktorom mali pripravenú prezentáciu.

Modlitba

Stretko uzatvárame modlitbou, kde každý birmovanec, ktorý chce, môže povedať / prípadne napísať svoj úmysel. Následne sa pomodlíme niektorú známu modlitbu, napríklad „Pod tvoju ochranu“, či „Otče náš“.

Záver stretka

Na samotný záver stretka ešte necháme priestor na voľný pokec a otázky. Pripomenie termín budúceho online stretka a rozlúčime sa.

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.