roraty

Úvod stretka:

Pomodlíme sa Anjel Pána. Hneď po modlitbe nasleduje malý testík, ktorý bude pozostávať z modlitby Verím v Boha a Desatora Božích prikázaní. (Možno vytvorím akúsi doplnovačku)

Pokračovanie stretka:

Po teste si krátko vyhodnotíme testy, tým, že si spolu preberieme modlitby, ako majú správne znieť. Následne predstavíme tému, ktorou bude Darovanie seba samého počas Adventu.

Vytvoríme medzi birmovancami malú diskusiu o tom, čo si myslia, ako by mali prežiť ideálne advent, ako by ho mal prežiť kresťan. Prirovnanie k pôstnemu obdobiu, kedy si predkladáme do života nejaké pokánie, ktoré nás má lepšie pripraviť na blížiace sa sviatky. Veci ako zdržanie niektorých jedál, dobré skutky voči blížnym, čítanie svätého písma, častejšie svätá spoveď, sv. omše…

Vysvetlíme im, že vlastne advent je rovnako očakávanie veľkého víťazstva Krista pri jeho narodení, ako keď na Veľkú Noc zase vstal zmŕtvých. Preto by sme sa mali na samotné Vianoce tešiť o čosi viac, ako len na darčeky a veci s tým spojené.

Otázky:

Dokážem sa aj darovať pre dobro/blaho druhých?

Sú aj veci, pri ktorých sa bojím darovať, či odovzdať niečo zo seba?

Uvedomujem si Kristove veľké darovanie, ktoré nám prináša vždy na Vianoce a Veľkú Noc?

Čím si myslím/v akej oblasti, že som darom pre ostatných? V čom vynikám?

Aktivita:

Birmovancom rozdáme papieriky (každému 2), kde napíšu jednak, akým spôsobom sa radi darujú druhým/pre spoločnosť, ako aj, kedy majú problém darovať sa pre niekoho iného. Lístočky zamiešame a postupne si vylosujeme pár na zdieľanie. Každý môže prečítať jedno také problematické darovanie a spolu sa pokúsime nájsť spôsob, cestu, ako by sa dal prípadný problém, či strach z vykonania tej, či onej aktivity prekonať.

Aktivita na celý advent (Adventná hra):

V tomto okamihu vyhlásime hru pre všetkých našich birmovancov, ktorá bude nadväzovať na preberanú tému, ako aj na samotný advent. O čo pôjde?

Birmovanci dostanú kartičky (tabuľka nižšie), do ktorej si budú môcť počas celého adventu zaznačovať do príslušných políčok účasť na jednotlivých aktivitách. Účasť im potvrdí službu konajúci kňaz svojim podpisom. Za takúto účasť dostanú jeden, až 4 body, ktoré sa im budú zrátavať, pričom tým najlepším sa odovzdá na poslednom stretku pred Vianocami nejaká odmena. Pôjde o nasledovné aktivity:

Účasť na svätej omši v nedeľu: 1 bod

Rorátna svätá omša ráno + pomoc so sviečkami: 2 body

Birmo akcia 4 body

Dosiahnuté body by sme si priebežne na stretkách mohli vyhodnocovať, prípadne motivovať tých, ktorí s ich zbieraním ešte nezačali. Zároveň by sme si mohli hovoriť aj o dôležitosti, resp. špeciálnom význame takýchto aktivít počas/pred svätou omšou. Ponúknuť im to ako vhodný spôsob prípravy na blížiace sa Vianoce.

Koniec stretka

Spolu sa pomodlíme 3x sláva a poprajeme si veľa síl do ďalšieho týždňa, ako aj do Adventnej hry.

Pali

Radosť na každom kroku. Ako animátor fungujem druhý rok, pričom prvý krát sám (spolu s mojou minuloročnou birmoškou Katkou). Inak rád behám, píšem texty a prijímam výzvy akéhokoľvek druhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *