Taize

Začiatok stretka:

Na úvod by sme sa, ako je u nás dobrým zvykom, pomodlili nejakú trefnú modlitbu – Anjel Pána napríklad. Pričom by v strede pekne horeli už 4 adventné sviečky.

Pokračovanie stretka:

Predstavil by som birmovancom našich hostí, ktorými by boli Katka a Klára Horváthové (Mišo M?.). Rovnako tak by som predstavil tému stretka, ktorou by bolo ,,chválenie Boha cez hudbu“ alebo aj vianočné stretko.

Diskusia:

Opýtali by sme sa na začiatok birmovancov, aké oni poznajú spôsoby chválenia Boha, či už hudobného alebo iného charakteru. Prípadne, či majú aj osobné skúsenosti s niektorým z nich. Rovnako sa budeme zaujímať aj o to, ako sa im ten ktorý druh chválenia páči.

Priestor pre hosťa:

Po krátkej debate preberieme štafetu my, aby sme im porozprávali, ako to teda vlastne je. Začnem rozprávať ja, kedy okrajovo spomeniem minulo mesačný Godzone, na ktorom sa mali naši birmovanci možnosť zúčastniť, príp. aj predstavenie chvál, ako takých. Potom už posuniem slovo našim hosťom, ktorí zase povedia o tých ďalších spôsoboch, ktoré sú im osobne veľmi blízke.

Po krátkej debate, by sme prešli aj k prvej pod téme, ktorá sa bude týkať spevov Taize. Tiež môžeš Katka predstaviť Taize ako také – spiritualitu týchto spevov, odkiaľ to pochádza, kto to celé založil. Následne si môžeme pustiť tvoje video (projektor aj notebook zabezpečím, stačí si priniesť len usb. Mohli by sme prípadne načrtnúť alebo vysvetliť nejaké rozdiely medzi klasickými piesňami v kostole (JKS) a tými, ktoré sa spievajú v Taize.

Pokračovať sa môže chrámovou (zborovou) hudbou, kam patrí aj Káčko. Veci ako kedy a ako vzniklo, koľko má členov, čo je jeho poslaním atd. Môžeme spomenúť aj to, že v roku 2016 ste oslávili 20. rokov, vydali svoje prvé CD a mali slávnostný koncert.

V tomto bode sa môžeme opäť obrátiť na birmovancov, či poznajú nejaké pesničky Káčka, resp. či oni samy niekedy spievali v podobnom zbore (škola, krúžok). Prípadné, či sa venujú nejakej inej umelecko-dramatickej aktivite (divadlo, hudobné nástroje).

Vianočné koledy:

V tomto bode by sme premostili na čoskoro sa blížiace Vianoce, ku ktorým tiež bezvýhradne patria tematické piesne  – koledy. Opýtame sa našich birmovancov aké koledy poznajú a príp. ktoré sa im najviac páčia. Následne im rozdáme text našej koledy. Môže byť tá tvoja pieseň ,, Go tell it on the mountains“ alebo pokojne aj dve, tri, aby sme si mohli vybrať, ktorá im bude tak najviac sedieť. Asi by som v každom prípade uprednostnil slovenské verzie piesni, nakoľko neviem, ako na tom sú so znalosťou anglického jazyka a či by sa prípadne aj nehanbili v ňom spievať.

V momente, ako by sme si vybrali konkrétnu koledu, tak by sme sa pustili do jej nácviku. Birmovancov by sme zoradili do nejakého dvojradu, resp. ako by si ty, ako dirigentka usúdila. Pripravili by sa naši hudobníci Klára, (Mišo?) a začali by sme spievať. Toto by mohlo trvať dokedy by sme vládali udržať ich pozornosť, resp. by sa nepriblížil koniec stretka.

Záver stretka:

Vrátili by sme sa na naše miesta. Tam by sme si splnili ešte jednu milú povinnosť, ktorou by bolo vyhodnotenie našej adventnej súťaže, v rámci ktorej zbierali naši birmovanci body za účasť na svätých omšiach v nedeľu a prípadne na rorátoch. Najaktívnejšie dievča a chalan by dostali pekné darčeky. (Rozmýšľal som, že by tými darčekmi mohli byť vaše CD – pôjdem kúpiť kapucínom). Následne sa poďakujeme vám ako hosťom za účasť, všetci si zaželáme pokojné a požehnané sviatky a na koniec sa pomodlíme 3x sláva.

____________________________________________

Poznámky pod čiarou:

Vzhľadom k tomu, že sa bude jednať o vianočné stretko, tak by sme si adekvátne k tomu mohli vyzdobiť aj celú našu miestnosť. Navrhujem, že by sme priniesli nejaké sviečky a rozniesli ich po celej miestnosti (môžem prípadne skúsiť zohnať tie chránené, ktoré sa používali na rorátoch, aby sme tam nenarobili prílišne veľa neporiadku). Do toho by sme zapli také jemné svetlo, aby tam ani nebola prílišná tma, ani nás to svetlo nerušilo.

Niekde na boku, by mohol byť stôl, na ktorý by sme poukladali nejaké tie koláče (každý birmovanec si prinesie niečo z domácej zásoby), oplátky, kofola, prípadne čaj a kakao (zabezpečím ja). Všetko toto bude slúžiť ako také malé pohostenie na spôsob besiedky, nakoľko aj naše stretko bude takou malou vianočnou besiedkou.

Pali

Radosť na každom kroku. Ako animátor fungujem druhý rok, pričom prvý krát sám (spolu s mojou minuloročnou birmoškou Katkou). Inak rád behám, píšem texty a prijímam výzvy akéhokoľvek druhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *