Waffle recept

Vianočné stretko ponúka možnosť prežiť čas spolu s birmovancami v uvoľnenej atmosfére a utužiť tak kolektív.

Toto stetko sme zvykli začínať sv. spoveďou. Sú tri možnosti:

  1. Namotivovať birmovancov aby išli na spoločnú spoveď farnosti (malá pravdepodobnosť)
  2. Spovedanie na omši pred stretkom (tak to robíme väčšinou)
  3. Mať kňaza na stretku a postupne sa spovedať (asi najlepšie riešenie)

Sv. spoveď k Vianociam neodmysliteľne patrí. Pre mnohých birmovancov je to po niekoľkých rokoch. Niektorí ňou len tak prejdú, niektorí odchádzajú dotknutý Bohom a niektorí aj so slzami v očiach.

Po spovedi sa presúvame do kuchynky kláštora (dá sa aj na fare, prípadne u animátorov doma?) a začíname robiť Waffle. Najprv však birmovanci položia na stôl všetky potrebné suroviny, ktoré sme si na predošlom stretku rozdelili. My animátori iba vytiahneme recept a zábava sa môže začať.

Waffle recept
Waffle recept – je ich plno, my sme použili tento.

V pozadí nám hrajú koledy – White Christmas od Jozefa Zsapku.

Birmovanci behajú kade-tade, hľadajú veľkú misu, miešač či varechu. Je tu potrebná spolupráca, rovnako ako pri pridávaní prísad. Väčšina z nich prvý krát zarába cesto, je to pre nich určite zábava. Nie všetci sa však vždy zapájajú, aj tu funguje „skupinkový effekt“, kedy tí čo sa poznajú spolupracujú a nevoľajú medzi seba tých čo sú z inej školy, resp. nie sú takí dobrí kamaráti. Tu nastupujú animátori a snažia sa zapájať ostatných, prípadne sa s nimi baviť o Vianociach, o živote, atď 🙂

Pekný zvyk je aj rozprávanie o rodinných zvykoch na Vianoce. Každý birmovanec povie ako to doma u nich vypadá. Takmer každá rodina sa doma aj modlí.

Waffle postupne pojedáme a začíname upratovať zašpinený riad. Počas týchto upratovačiek animátori pozbierajú darčeky a dajú ich do vedľajšej miestnosti pod stromček. Birmovanci si totiž na predošlom stretku vylosovali, kto koho obdaruje darčekom. Vždy však niekto chýba, animátori s tým však počítajú a majú pár darčekov navyše v zálohe 🙂

Presúvame sa všetci ku stromčeku. V miestnosti je tma a stromček svieti. Pomodlíme sa pri ňom a hurá na rozbaľovanie darčekov.

Nasleduje ešte Vianočná fotka, ak sa vydarí môže sa použiť ako Vianočná pohľadnica a rozposlať všetkym birmovancom na Štedrý deň.

Vianoce 2016
Vianoce 2016 – Posledné stretko skosila choroba polovicu birmovancov, no i tak bola sranda 🙂

Na záver už iba zaželáme pekné sviatky, pozveme birmovancov na polnočnú a posledné stretnutie v roku ukončujeme adventným kalendárom.

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *