Úvodné stretko

Je tu ďalší ročník prípravy a s ním aj nová skupina birmovancov. Ako začať prvé stretko? Ako spraviť dobrý dojem a zároveň motivovať birmovancov na prípravu?

Spolu s animátorkou Martinkou, sme to skúsili takto.

Modlitba na úvod

Martinka sa postarala o úvodnú modlitbu, ktorú sa spoločne pomodlíme pri sviečke.

Aktivita

Keďže sa ešte vôbec nepoznáme, nasleduje populárna hra „Toaleťák“. Tentokrát aj s úvodom: „Predstavte si, že idete na jeden víkend na opustený ostrov, zoberte si papiera, koľko si myslíte, že budete potrebovať.“ Birmovanci si samozrejme poriadne natočia a ústrižok za ústrižkom sa o nich niečo nové dozvedáme.

Téma

Prvé ľady opadli a je čas si povedať niečo o birmovke a o tom čo nás v príprave bude čakať. Postupujeme podľa prezentácie. Rozprávame o tom, že birmovka je sviatosť a že existuje nejaký Duch Svätý. Jeden birmovanec správne povie, že birmovka je podobná ako krst a môžeme ju prijať iba raz za život, na rozdiel od sviatostí zmierenia a prijímania.

Sviatosť birmovania

Pokračujeme na kľúčové slovíčko sloboda. Sviatosť birmovania by mala byť každého slobodné rozhodnutie a to od birmovancov aj očakávame, zapálený prístup a snaha niečo zlepšiť a niekam ďalej sa posunúť. Tu používame ukážku zo sv. písma kedy Boh dáva Adamovi a Eve úplnú slobodu. Nielen na začiatku ale aj na konci písma zohráva sloboda dôležitú úlohu, kedy nám Ježiš hovorí, že on stojí za dverami a klope. Čaká kým mu ty, ja otvoríme. Nestriehne na vhodnú chvíľu vkradnúť sa dnu, čaká na naše slobodné rozhodnutie.

Zjv 3, 20

Otázku „Prečo som tu“ nechávame nezodpovedanú, resp. každý birmovanec si na ňu musí nájsť odpoveď sám.

Spomenieme aj populárny tréningový plán z Youcatu (oranžovú). Tento slide uvedieme otázkou „Zabehol by si 10 km?“ Väčšina až na pár výnimiek povie, že by na to nemalo. Pravda je taká, že by to zabehli všetci. Iný level však je už zabehnúť maratón, to bez tréningu nedá nikto. Birmovka je toho dobrým príkladom, bez modlitby, sv. omše, stretiek a Božieho slova to nedáme.  

Naše stretko má aj svoje pravidlá. Tým najhlavnejším je, že keď niekto rozpráva, ostatní ho počúvajú. Takmer rovnako dôležité je však aj nebáť sa povedať svoj vlastný názor. Tu birmovancov uisťujeme, že sa môžu cítiť úplne slobodný, čokoľvek čo povedia, nebude použité proti nim ?

Stretko pravidlá

Na záver sa ešte zastavíme pri výbere birmovného mena. Rokmi osvedčená aktivita je prezentácia o svojom svätom. Birmovanec si niečo základné o svojom svätom pripraví a na stretku to všetkým odprezentuje. Birmovanci sa netvária nadšene pri pomyslení na prezentáciu, ale bude sa im to páčiť.

Dôležitá vec je takisto komunikácia mimo stretka. Tu vyhráva jednoznačne Messenger.

Na záver stretka ešte pozveme birmovancov na Godzone a modlitbou zo šedého Youcatu uzatvárame prvé stretko.

Skôr ako každý birmovanec odíde domov, nám zanechá emailový kontakt na svojho rodiča. Vieme takýmto spôsobom rodičov informovať o príprave a najbližších akciách.

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *