Môj hrdina

Pomôcky: Powerpoint šablóna

Kto je tvoj vzor a kde hľadáš inšpiráciu? Túto otázku sme položili birmovancom s cieľom prinútiť ich popremýšľať nad tým, koho v živote nasledujú a aké pozitívne vlastnosti oceňujú. Našim zámerom pritom bolo dosiahnuť vzájomné zdieľanie dobrých vzorov a prebudenie motivácie konať dobro vo svete. Posledný hrdina, ktorý sa na stretku odprezentuje, je Ježiš Kristus a mal by byť hrdinom jedného z animátorov.

Príprava:

Birmovancom sme na predchádzajúcom stretku zadali úlohu pripraviť si prezentáciu o svojom hrdinovi. Niekoľko dní vopred, sme in poslali šablónu, podľa ktorej by mali svoju prezentáciu zostaviť. Osnova vychádza z predmetu „Pedagogická komunikácia“, ktorý Klára absolvovala počas vysokoškolského štúdia a vyzerala takto:

  1. Čo vie robiť, robí a ako (stratégie, schopnosti)
  2. Aké má hodnoty (rodina, láska, priateľstvo, peniaze, životné prostredie….?)
  3. Aká je jeho hlavná rola v spoločnosti?
  4. Verí v niečo vyššie ako je on sám?
  5. Kto je to? Aké sú jeho vlastnosti a charakteristiky?

Priebeh:

Mali sme trochu veľké oči keď sme čakali, že všetci birmovanci si niečo pripravia. Realita bola taká, že dve dievčatá si pripravili pekné prezentácie a štyria birmovanci si niečo pripravili ústne. Zvyšok sa tváril, že nemal čas, resp. že žiadneho hrdinu nemajú.

Prekvapilo nás však, že nikto konkrétneho hrdinu nepredstavil. Birmovanci skôr prezentovali aké vlastnosti by ich hrdina mal mať. Ako vzory, ktoré ich inšpirujú, označili kamarátov a príslušníkov  rodiny. To nás celkom potešilo, že v ich okolí sa takéto pozitívne vzory nachádzajú a že ich dokážu inšpirovať.

Ukážka prezentácie
Ukážka prezentácie
Ukážka prezentácie
Ukážka prezentácie
Ukážka prezentácie
Ukážka prezentácie

Prezentácie vyvolali na stretku zaujímavé debaty a uvoľnenie atmosféry, kedy bolo cítiť zárodky rodiaceho sa spoločenstva. Škoda, že o necelí mesiac príprava končí.

Záver:

Je možné, že toto stretko vám nezaberie celú hodinu, a že budete musieť mať pripravený ešte nejaký program. Každopádne stretko sa birmovancom páčilo a nám animátorom tiež ?

Matej

Birmo stretkám sa venujem spolu s Klárou od roku 2012. Každým rokom sa človek pri nich niečo nové naučí. Inak som programátor, bežec a rád trávim čas s kamarátmi v horách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *