nekonečná láska

Úvod stretka:

Na začiatok sa môžeme pomodliť modlitbu Otče náš. Avšak, tento krát troška inak. Ako je dobrým zvykom v kostoloch, tak sa pri tejto modlitbe pochytáme všetci za ruky a tak sa pomodlíme ako jedna rodina. Napokon, mali sme už jednu podobnú skúsenosť, keď sme sa takto modlili Tichú noc.

Téma stretka:

Dnes sa budeme s birmovancami rozprávať o podobách lásky v našich životoch. Ktoré z podôb lásky zažívame v našich životoch, ako pri nich reagujeme, čo si o nich myslíme. Ako môže vyzerať taká Božia láska voči nám.

Aktivita                                                            

Na uvoľnenie a ako vstup do témy si môžeme zahrať malú hru. Nikoho asi neprekvapí, keď poviem, že symbolom lásky je srdce. Prečo tomu tak ale je? Poznáme aj iné symboly, nástroje, prostriedky lásky. Ak áno, tak by nemal byť problém pre nás ich znázorniť a svoje dielo lásky aj predstaviť a obhájiť. (papier a farbičky). V tomto bude každý využije svoje šikovné ruky, kreativitu a fantáziu. No a to čo zostroja (nakreslia) aj potom pred všetkými predstavia. (prečo práve toto pre nich znamená lásku)

Hlavná myšlienka

ak máš niekoho veľmi rád, si mu ochotný ,,zniesť aj modré z neba”; tak a ešte aj viac by ti Boh najradšej „zniesol modré z neba”; no pozor, Boh nie je automat; keby splnil každú tvoju prosbu, jednak by si si jeho dary nevážil a jednak by bolo výhodou pre všetkých ľudí veriť; potom by ľudia neboli slobodní (v tom, či si vyberú život s Bohom alebo bez neho)

V tomto sme si všetci ľudia podobní, a to, že keď nám na niekom naozaj záleží, tak robíme všetko preto, aby ten náš vzťah (prípadná láska) bola naozaj úprimná a nemala hraníc.

Bol už niekto na svadbe?

Tí, ktorí už mali tú česť, tak sa isto nevyhli tradičnému čítaniu Pavlovho listu, v ktorom opisuje, aká by mala byť skutočná láska. Pre osvieženie to môžeme zopakovať všetci spolu.

(Kor 13, 4 – 7)

Podrobne si toto písmo prečítame a zameriame sa najmä na spomenuté prívlastky lásky, ktoré sú nosnou časťou tohto písma. Následne poprosíme, aby si každý ten text prečítal ešte raz, či dva krát a potichu a zamyslel sa nad týmito prívlastkami. Prípadne sa pokúsil miesto slovíčka láska dosadiť na to miesto svoje meno a predstavil si tak, ako by sa asi vo svojom živote správal, ak by mal tieto prívlastky dodržiavať.

Aktivita:

Dobre vieme, že prívlastky a vlastnosti sú práve to, čo nás najviac vystihuje. A nemusí to byť vždy iba o láske, aj keď k nej by to malo všetko zákonite smerovať. Zahráme si teraz takú hru, kde si precvičíme nielen schopnosť mať niekoho rád, ale aj našu pamäť. Postavíme sa do kruhu a každý si vymyslí vetu, ktorá bude tvorená z jeho mena a prívlastku, ktorý je mu najbližší (vybrať si môže aj tie Pavlove). Následne k nemu ešte pridá gesto alebo trik, ktoré rád používa. Celé to potom bude vyzerať napr. Ja som Paľo, som trpezlivý + gesto. Druhý v poradí zopakuje to čo počul a videl a doplní svoju verziu…atď.

Sľub lásky:

Na chvíľku sa ešte vrátime na spomínanú svadbu. Možno ste niekto videli a možno sa to robí iba vo filmoch :D, že ženích s nevestou majú taký pekný zvyk prečítať si navzájom aj konkrétny sľub lásky, ktorým vyznajú pred všetkými naokolo, ako veľmi im na tom druhom človeku záleží.

Takýto sľub lásky, resp. oddanosti či dôvery dávame aj my Bohu každý jeden deň vo svojej modlitbe. V rámci toho mu napríklad sľubujeme, že sa budeme strániť zlého a akéhokoľvek hriechu v našom živote, že budeme pomáhať ľudom v núdzi, našim rodičom, budeme sa snažiť robiť všetko pre večnú spásu našej duše, napríklad aj vysluhovaním rôznych sviatostí v našom živote – sväté prijímanie, birmovka, svätá spoveď, svätá omša. Ako aj to, že naša láska bude v skutku bezhraničná a nezničí ju ani prípadný neúspech, či rozmar v našom živote.

Aktivita:

Teraz, keď už vieme, ako by mal takýto sľub vyzerať, pokúsme sa ho aspoň pár riadkami aj každý z nás vytvoriť a prípadne si zobrať domov na každodenné uvažovanie, či motivovanie. (Pero + papier)

Koniec stretka:

Na konci môžeme o dodržanie týchto našich sľubov poprosiť aj toho, ktorého sviatosť sa chystáme čoskoro prijať – Ducha Svätého… a to modlitbu: Príď Duchu Svätý.

Príď, Duchu Svätý, tvorivý,
príď svojich verných navštíviť;
naplň nám srdcia milosťou,
ktoré si stvoril múdrosťou.
Tešiteľom si nazvaný,
dar Boží z neba nám daný,
zdroj živý, láska, oheň v nej
i pomazanie duchovné.
Ty, darca darov sedmorých,
prst Boží v dielach stvorených;
ty, prisľúbenie Otcovo,
dávaš reč, slovo Pánovo.
Osvieť nás, ducha posilňuj,
do sŕdc vlej lásku ohnivú;
keď telo klesá v slabosti,
vzpriamuj ho silou milosti.
Pred nepriateľom ochráň nás,
svoj pokoj daj nám v každý čas;
nech vždy pod tvojím vedením
vyhneme vplyvom škodlivým.
Nauč nás Otca poznávať
a jeho Syna milovať
a v teba, Ducha obidvoch,
daj veriť vždy, vo všetkých dňoch. Amen.

Pali

Radosť na každom kroku. Ako animátor fungujem druhý rok, pričom prvý krát sám (spolu s mojou minuloročnou birmoškou Katkou). Inak rád behám, píšem texty a prijímam výzvy akéhokoľvek druhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *