vajco

 

Začiatok stretka:

Na začiatok sa pomodlíme. V tomto prípade si môžeme dať Verím v Boha.

Pokračovanie stretka:

Uvedieme birmovancov do témy, ktorou budú dary a nezištnosť. Povieme si čo je vlastne nezištnosť a prečo by sme obzvlášť my kresťania mali tak konať. Napokon, konal tak aj Ježiš Kristus, či náš nebeský otec. Opýtame sa ich, či sa niekedy tak správali. Pripravíme si k tomu nasledovnú aktivitu.

Aktivita:

Služba druhým

– do stredu rozložíme 4 plagáty

– na jednom budú nakreslené ruky, na druhom nohy, ďalej srdce a ústa

– animátor sa pýta detí, čo vidia na obrázku (ústa predstavujú hlas)

– animátor rozvíja s deťmi dialóg o tom, čo vidia, na čo slúžia ako môžu poslúžiť moje ruky, nohy, srdce … iným ľuďom

– animátor rozdá deťom malé papieriky, na ktoré napíšu, ako vo svojom živote už pomocou srdca, rúk, nôh, úst pomohli druhým ľuďom; potom ich poprilepujú na konkrétne plagáty

– každé dieťa potom dostane očíslovaný papierik (viď nižšie) s časťou modlitby

– ten si ponechá a prečítame ich spolu na konci stretka:

  1. Dnes Kristus nemá ruky, aby požehnával chorých. Má iba naše ruky.
  2. Pane, chceš moje ruky, aby si mohol dnešný deň pomáhať chorým a chudobným, ktorí to potrebujú. Pane, dnes Ti dávam svoje ruky.
  1. Dnes Kristus nemá nohy, aby šiel ta, kde ho potrebujú. Má iba naše nohy.
  2. Pane, chceš moje nohy, aby si mohol dnešný deň navštevovať tých, ktorí potrebujú priateľa. Pane, dnes Ti dávam svoje nohy.
  3. Dnes Kristus nemá ústa, aby rozprával o Otcovom milosrdenstve. Má iba naše ústa.
  4. Pane, chceš môj hlas, aby si sa mohol dnešný deň rozprávať s tým, ktorí potrebujú slová lásky. Pane, dnes Ti dávam svoj hlas.
  5. Dnes Kristus nemá srdce, aby miloval a odpúšťal. Má iba naše srdce.
  6. Pane, chceš moje srdce, aby si mohol dnešný deň milovať každého len preto, že je človekom. Pane, dnes Ti dávam svoje srdce.
  7. My sme jedinou Bibliou, ktorú ešte môžu národy čítať, sme posledným Božím posolstvom. Ním napísanými slovami a skutkami.

Príbeh:

Pokračujeme prečítaním krátkeho príbehu. Poprosíme birmovancov, aby každý prečítali dve vety.

Azúrový drahokam

Klenotník sedel za písacím stolom a roztržito pozeral cez výklad svojho elegantného obchodu. Akési dievčatko sa priblížilo k obchodu a pritlačilo noštek na výklad. Jeho nebesky modré oči zažiarili, keď videlo vyložené klenoty. Rozhodne vstúpilo a prstom ukázalo na skvostný tyrkysovomodrý náhrdelník.

„Je pre moju sestru. Môžete mi ho zabaliť?“ Klenotník na malú klientku pochybovačne pozrel a spýtal sa jej: „Koľko máš peňazí?“

Dievčatko sa bez váhania postavilo na špičky, položilo na stôl drevenú škatuľku, otvorilo ju a vysypalo. Vypadla z nej nejaká malá bankovka, za hrsť mincí, zopár mušlí a figúrok.

„Stačí to?“ spýtalo sa hrdo. „Chcem dať staršej sestre nejaký dar. Odkedy nemáme mamu, robí nám mamu ona. A nemá ani chvíľu čas pre seba. Dnes má narodeniny. A som si istá, že z toho daru bude mať veľkú radosť. Tento drahokam má takú istú farbu ako jej oči.“

Muž starostlivo zabalil puzdro do nádherného červeného papiera. „Vezmi si ho,“ povedal dievčatku, „opatrne si ho odnes.“ Dievčatko hrdo odišlo s balíčkom v ruke ako s trofejou.

Asi o hodinu vstúpilo do klenotníctva pekné dievča s účesom medovej farby a nádhernými belasými očami. Rozhodne položilo na pult balíček, ktorý tak starostlivo urobia klenotník a spýtalo sa:

„Tento náhrdelník bol predaný tu?“

“Áno, slečna.“

“A čo stál?“

“Ceny v mojom obchode sú dôverné. Týkajú sa jedine môjho klienta a mňa.“

“Moja sestra však mala len pár drobných. Nemohla zaplatiť za taký náhrdelník.“

Klenotník vzal puzdro a zatvoril ho aj so vzácnym obsahom. Znova ho zabalil ako dar a podal ho dievčaťu.

“Vaša sestra zaplatila. Zaplatila najvyššiu cenu, akú niekto môže zaplatiť. Dala všetko, čo mala.“

Diskusia:

Opýtame sa birmovancov, či si myslia, že sa zachoval obchodník nezištne. Vysvetlíme, že ak niečo robíme z lásky, tak vôbec nezáleží na peniazoch, či hodnote daru, ktorý kupujeme. Zároveň, niekedy stačí obyčajná maličkosť, ktorá je pre nás úplne samozrejmá a môžeme niekomu druhému urobiť radosť. Obzvlášť v advente sa to ráta dvakrát.

Potravinová zbierka

Následne požiadame birmovancov, aby si vytiahli pripravené trvanlivé potraviny, ktoré sa rozhodli darovať sociálne slabším rodinám. (v rámci stretka sme sa rozhodli zapojiť do mikulášskej potravinovej zbierky, a preto každý birmovanec, ak mal tú možnosť, priniesol niečo z domu)

Po krátkej diskusii o takomto druhu pomoci pozberáme všetky potraviny a poprosíme dvoch birmovancov, aby to zaniesli do vedľajšej miestnosti (pod kríž), do krabice na to pripravenej. Upozorníme ich, že to, čo nájdu pod tým krížom, nech naopak prinesú naspäť medzi ostatných birmovancov. (bude tam darček pre každého – kinder vajco)

Koniec stretka

Následne ukončíme stretko spoločnou modlitbou Zdrávas Mária.

Pali

Radosť na každom kroku. Ako animátor fungujem druhý rok, pričom prvý krát sám (spolu s mojou minuloročnou birmoškou Katkou). Inak rád behám, píšem texty a prijímam výzvy akéhokoľvek druhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *